Scoala altfel – La teatru (partea I)

festival teatru 2012

A fost odata ca niciodata … asa incepe orice basm si asa a inceput si povestea festivalului judetean de teatru „Un crampei de buna dispozitie” care a ajuns deja la cea de-a treia editie.

La editia din acest an au participat:

• Scoala Gimnaziala „Miron Pompiliu” Stei
  • Scoala Gimnaziala „Nicolae Bogdan” Vascau
  • Scoala Gimnaziala Saliste de Vascau
  • Scoala Gimnaziala Nucet – gazda acestui festival

Cuvantul de deschidere i-a apartinut domnului primar al orasului Nucet, Sirghie Costel Nelu care a tinut sa ureze tuturor bun venit in cadrul festivalului si multa bafta in demersul lor creativ.
Festivalul si-a deschis portile cu sceneta elevilor de la Scoala Gimnaziala „Miron Pompiliu” Stei care au prezentat sceneta „Titanic Vals” de Tudor Musatescu. Sub atenta indrumare a profesorilor Adelina Mangra, Simona Pantea, Sanda Merce si Romulus Fasie, elevii au deschis portile imaginatiei. Elevii Scolii Gimnaziale „Nicolae Bogdan” din Vascau au continuat demersul creativ prin punerea in scena a schitei lui Caragiale „Scartavetele”, coordonati fiind de doamnele profesoare Liliana Laza si Carmen Ifrim. Au urmat elevii Scolii Gimnaziale Saliste de Vascau care au dat dovada de originalitate in cele doua secvente literare puse in scena: „Comunicare in familie” si „Intelegere familiala”. Elevii au fost pregatiti de domnul profesor Andrei Blaj. Elevii Scolii Gimnaziale Nucet au prezentat o dramatizare a schitei „Vizita”, propusa de elevii clasei a IV, sub indrumarea doamnei invatatoare Claudia Boc si sceneta „Un alt fel de basm”, pregatita de elevii claselor V-VIII, sub indrumarea doamnelor profesoare Mihaela Benchis si Adriana Micle.
Cuvantul de inchidere i-a apartinut doamnei director a Scolii Nucet, profesor Mirela Meza, care a multumit tuturor partenerilor ce au facut posibil acest festival de teatru: Inspectoratul Scolar Judetean Bihor, Casa Corpului Didactic Bihor, Primaria Nucet.

Juriul a recompensat munca tuturor si a oferit premii pentru:

• Cea mai buna actrita – eleva Morut Stefania – Scoala Vascau
  • Cel mai bun actor – Daniel Petruse – Scoala Nucet
  • Cea mai originala sceneta – „Intelegere familiala”- Saliste de Vascau
  • Cel mai bun decor – „Un alt fel de basm” – Scoala Nucet
  • Cei mai buni dansatori – Corina Paulas si Raul Fritea Scoala „Miron Pompiliu” Stei, si trupa de dans modern a Scolii Nucet
  • Premiul special al juriului – „Vizita” – Scoala Nucet

Cateva secvente video din cadrul festivalului:

1. Titanic vals
– interpreteaza elevii Scolii Gimnaziale „Miron Pompiliu” Stei
– profesori coordonatori: Adelina Mangra, Simona Pantea, Sanda Merce si Romulus Fasie

2. Dans mix
– interpreteaza Corina Paulas si Raul Fritea – Scoala Gimnaziala „Miron Pompiliu” Stei

3. Scartavetele
– interpreteaza elevii Scolii Gimnaziale „Nicolae Bogdan” Vascau
– profesori coordonatori: Liliana Laza si Carmen Ifrim

4. Dans modern
– interpreteaza trupa de dans modern a Scolii Gimnaziale Nucet
– profesor coordonator: Ioana Farcut

5. Vizita
– interpreteaza elevii clasei a IV-a – Scoala Gimnaziala Nucet
– coordonator: inv. Claudia Boc

Vom reveni cu alte secvente din cadrul festivalului in cursul zilei de maine. Pana atunci … vizionare placuta !!!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (6 voturi, media: 10,00 din 10)

• 6 aprilie 2012 - 11:19

Ce suppper a fost !!! Ce bine ne-a iesit danssul si sceneta … deci nu-mi vine sa cred cum a putut diriginta si profa de romana sa ne suporte…dar a iesiit exxxxccceellent sooper CooL :*:*:*:X:X:X

• 6 aprilie 2012 - 12:46