Scoala altfel – a doua zi

Marti, 3 aprilie 2012. O zi obisnuita de primavara, in care soarele ne-a zambit putin printre nori, dar … nu a fost deosebit de generos. Insa, atmosfera din scoala noastra a fost cu totul alta. Tema zilei „Gandeste Verde!”, a adus in prim plan o serie de activitati interesante si captivante, toate avand ca tema ecologia, grija pentru mediul inconjurator, pentru tot ceea ce ne inconjoara.

Impreuna cu profesorii coordonatori, elevii au manifestat mult interes pentru activitatile desfasurate:

  • O lacrima pentru Terra – concursuri interactive, vizionare filme documentare
  • Reciclarea – o joaca de copii – reciclare ambalaje PET
  • Sa pastram curatenia orasului – activitati de ecologizare

Un alt moment deosebit al zilei a atras atentia: „Parada Costumelor Neobisnuite” prezentata de elevii clasei a III-a, condusi de catre doamna invatatoare Rodica Bota-Ioana. Costumele au impresionat prin originalitatea materialelor din care au fost confectionate (hartie, staniol, ziare), cat si prin modul in care au fost prezentate acestea de catre elevii clasei a III-a, al caror zambet si exuberanta s-au dovedit extrem de molipsitoare.

Si astfel a mai trecut o zi … Cea de a doua din saptamana „Scoala altfel”. Ne asteapta inca trei zile pline de evenimente interesante pe care le asteptam cu mult interes si curiozitate. Probabil cel mai asteptat eveniment al saptamanii este festivalul judetean de teatru scolar „UN CRAMPEI DE BUNA DISPOZITIE” care a ajuns la editia a treia. In aceast an festivalul se va desfasura la Casa de Cultura „Ion Davideanu” Nucet, joi 05 aprilie, incepand cu orele 10.00, iar micii actori mai au doar putin timp de repetat pana vor intra in scena.

Categorii pentru acest articol: Diverse

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -