Ziua Francofoniei

In fiecare an pe 20 martie se sarbatoreste Ziua Internationala a Francofoniei in toate tarile care au franceza ca limba oficiala, de cultura, de lucru sau de comunicare internationala. Sarbatoarea a fost creata pentru a sarbatori diversitatea tarilor francofone si limba franceza care le leaga.

Ce este de fapt Francofonia si care sunt valorile acesteia? Termenul de „FRANCOFONIE” a fost utilizat, intr-o prima acceptiune, la sfarsitul secolului al XIX-lea, pentru a desemna spatiile geografice unde limba franceza era folosita in mod curent. Intre anii 1950-1970, s-a avansat ideea unei comunitati francofone, fapt care a condus la crearea primelor organizatii si institutii francofone. La 20 martie 1970, s-a infiintat Agentia de Cooperare Culturala si Tehnica, cu sediul la Paris, principalul operator al Miscarii Francofone. Incepand de la aceasta data, ziua de 20 martie marcheaza „Ziua Internationala a Francofoniei”.

Romania a intrat in Miscarea Francofona in 1991 cu statutul de Observator, iar doi ani mai tarziu a devenit membru cu drepturi depline. Tara noastra a preluat presedentia Francofoniei in cadrul celui de-al XI-lea Summit al Francofoniei desfasurat la Bucuresti (Micul Paris de altadata) in septembrie 2006, urmand sa detina aceasta functie pana in octombrie 2008.

Franceza este limba oficiala a 32 de tari de pe 5 continente, este una din limbile oficiale folosite de zeci de organizatii internationale (printre care Uniunea Europeana, Organizatia Natiunilor Unite, Consiliul Europei, Crucea Rosie, Organizatia Internationala a Comertului, Amnesty International sau Comitetul Olimpic International) si este a doua limba straina predata in scoli, dupa limba engleza.

Elevii scolii noastre, mai precis elevii claselor V-VIII, au sarbatorit si ei Ziua Francofoniei printr-o serie de activitati:

  • prezentare Power Point: La Francophonie
  • recital de muzica si poezie
  • prezentare de moda in culorile drapelului francez
  • dans modern
  • vernisajul expozitiilor: La France, c’est ça si Les monuments de Paris.

 

Prin derularea acestei activitati am dorit sa crestem interesul si simpatia elevilor nostri fata de studierea limbii franceze deoarece aceasta este o prestigioasă limba literara, o limba internationala si oficiala a 32 de tari. In rosu, alb si albastru, ii felicit pe toti copiii care si-a adus aportul la reusita acestei festivitati.

 

Vive la langue française!

Categorii pentru acest articol: Diverse

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -