De Craciun

Duminica, 18 decembrie 2011, la Casa de Cultura „Ion Davideanu” Nucet, indemnul „Deschide-ti sufletul, crestine!” a primit conotatii deosebite atunci cand, intr-o atmosfera de basm, in prezenta unui public numeros, elevii scolii noastre, indrumati de dascalii lor, si-au deschis sufletele pentru cei mai putini norocosi decat ei. Spectacolul caritabil pregatit de elevii scolii noastre in vederea strangerii de fonduri pentru copiii defavorizati a fost dedicat in intregime copiilor ce provin din medii sociale si familiale nefericite.
Inca de la intrare invitatii au fost intampinati de elevii claselor I-IV care le-au oferit felicitari si ornamente de Craciun realizate de ei insisi pentru a sprijini aceasta cauza.

Spectacolul care a durat mai bine de trei ore, a oferit publicului un program variat din care nu au lipsit colindele, piesele de teatru, o prezentare de moda si multa buna dispozitie.
Scenetele pregatite de elevii claselor V-VIII au avut o tematica realista, ancorata intr-un prezent care din nefericire nu acorda sanse egale tuturor. Elevii au fost cei care au compus scenetele si au reusit sa transmita prin intermediul rolurilor interpretate un mesaj simplu: Sa-i ajutam si sa le oferim o sansa copiilor defavorizati. Mos Craciun, prezent aproape in fiecare sceneta a fost cel care a facut posibil de fiecare data un final fericit, plin de speranta. Colindele interpretate de catre copii ne-au adus caldura sarbatorilor de iarna. La fel au facut si fetele din trupa de dans modern Team Number One, care i-au provocat pe toti la un dans … de sezon.
Programele artistice oferite de cei mici, elevii claselor I-IV, au scos in evidenta munca doamnelor invatatoare si nu in ultimul rand inocenta acestor suflete care au oferit putin din caldura si sinceritatea lor.
Traditiile si obiceiurile romanesti au fost prezente in spectacol prin intermediul unui dans popular din Bihor si al unui obicei strabun de Anul Nou, Capra.

Cuvantul de incheiere i-a apartinut doamnei directoare Mirela Meza care a tinut sa multumeasca la final copiilor pentru prestatia lor, parintilor si invitatilor pentru donatiile oferite si acelora care au muncit la realizarea acestui regal inchinat ideii de caritate si voluntariat. Pentru un ultim mesaj i-a chemat pe elevii si profesorii implicati si le-a transmis tuturor celor prezenti un calduros La Multi Ani!
In incheiere dorim sa le multumim copiilor pentru efortul depus in pregatirea acestui spectacol, cat si parintilor si invitatilor care au dat dovada de generozitate si datorita carora sarbatoarea Craciunului va fi mai luminoasa pentru 50 de copii.

Vom reveni cu alte secvente video din cadrul spectacolului …

Categorii pentru acest articol: Diverse

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -