2011 – Anul European al Voluntariatului

Sub genericul „Educatie si voluntariat” – a XII-a editie a, Festivalului National al Sanselor Tale, saptamana educatiei permanente, la S08 Nucet s-au desfasurat in perioada 5 – 9 decembrie activitati de voluntariat.
Saptamana a debutat cu dezbaterea „Viitorul copiilor prioritatea noastra” cand doamna profesoara Benchis Mihaela in colaborare cu o parte din elevii claselor V-VIII, au incercat sa sensibilizeze comunitatea locala si nu numai, cu privire la rolul in asigurarea educatiei, a ingrijirii si a protectiei copilului, evaluarea activitatii concretizandu-se prin realizare de afise, brosuri si un clip publicitar.
„De la copii adunate inapoi la copii date” a fost o alta activitate de voluntariat care a constat in donatii de jucarii sau haine, unde coordonatorul SNAC – institutor Bota–Ioana Rodica a reusit sa sensibilizeze elevii scolii fata de persoanele care au probleme de sanatate sau o situatie materiala si financiara precara.
In parteneriat cu Centrul Medico-Social din orasul nostru, doamna profesoara Bodenciu Florina a organizat la sala de sport a orasului activitatea „Jocul – bucuria copiilor”. La aceasta activitate persoanele cu dizabilitati psihice de la Centrul Medico – Social Nucet au participat alaturi de elevii scolii noastre la activitatile propuse dovedind perspicacitate si empatie.
„Micii artisti” si „Maini indemanatice” sunt alte doua activitati care au avut ca finalitate comercializarea in scopuri caritabile a produselor realizate de copii sub indrumarea doamnelor invatatoare Lup Dorica si Boc Claudia.
Nu in ultimul rand dorim sa multumim elevilor, cadrelor didactice de la scoala noastra si tuturor colaboratorilor. Mai jos cateva dintre fotografiile realizate la sala de sport unde buna dispozitie a fost la ea acasa …
Toate activitatile au fost realizate din fonduri extrabugetare, multumindu-i pe aceasta cale Consiliului de Administratie al scolii si in special doamnei director prof. Liliana Mirela Meza.

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -