13 noiembrie la Nucet

La Nucet, toamna se numara bobocii … O zi frumoasă de noiembrie a marcat un nou inceput pentru intreaga comunitate a orasului Nucet si anume inaugurarea a doua importante obiective ale comunitatii : SALA DE SPORT SI CASA DE CULTURA .
Casa de cultura poarta numele marelui poet ION DAVIDEANU, care a avut radacini in solul micii comunitati bihorene. Aceasta si-a deschis larg portile spre un univers minunat in care marii actori au fost copiii Scolii cu clasele I-VIII Nucet. „Micile talente” au prezentat un spectacol ce a ridicat audienta in picioare. Printre cei prezenti in aceasta zi de sarbatoare s-au numarat personalitati marcante ale judetului, dl. Gavrila Ghilea –prefectul judetului, presedintele Consiliului Judetean Bihor, dl. Radu Tirle, domnii primari din zonele invecinate, domnii directori ai scolilor din imprejurimi.
Constienti de importantul rol pe care l-au avut, acela de a deschide spectacolul inaugurarii, copiii au reusit sa transmita emotie si suflet, prin cantecele interpretate, dansurile populare specifice zonei si rolurile avute in spectacolele de teatru puse in scena. Sub privirea atenta a dascalilor care i-au pregatit temeinic, copiii au animat noul spatiu ce parea sa spuna ca de mult avea nevoie de asemena suflete curate. Seara s-a incheiat tot in ton festiv, protagonistii fiind membrii Ansamblului „Crisana”, iar surpriza serii a fost prezenta indragitului interpret de muzica populara, Cornel Borza.
Aducem multumiri pe aceasta cale Primariei orasului Nucet, dlui. primar Sirghie Costel Nelu, precum si Consiliului Local Nucet pentru contributia pe care au avut-o la realizarea acestor doua obiective de care elevii scolii beneficiaza, incepand din aceasta saptamana.

 

Doar o secventa din spectacolul oferit de elevii nostri …

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -