Ziua Europeana a Limbilor Moderne – ZEL 2018

La fel ca in fiecare an, la sfârsitul lunii septembrie se celebrează Ziua Europeană a Limbilor Moderne cu scopul de a aduce în prim plan importanța studierii acestora. Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 1 Nucet s-au pregătit și ei pentru a celebra această zi importantă într-o manieră proprie sub atenta supraveghere a dnelor. prof. Delia Cadar și Mihaela Benchiș.

 

În incinta CDI a avut loc o activitate ce a reusit să adune elevii interesați de cultura și civilizația unor țări precum Anglia, Franța, Germania etc. Acest demers a fost pregătit temeinic de elevii cls. a VII-a si a VIII-a care au reușit să coordoneze cele trei secțiuni ale activității: eseuri, poezii, desene tematice. S-au oferit diplome și premii dulci celor care au excelat la cele trei probe.

 

În plus, elevii cls a VI-a au pregătit niște cărți poștale în limba engleză pe care le-au trimis pe calea inimii unor prieteni din Anglia.

 

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -