Let’s Do It, Romania! – 2011

Programul de voluntariat „Let’s Do It, Romania!” organizat in acest an pe data de 24 septembrie, s-a dorit si de aceasta data a fi purtatorul de cuvant al naturii care striga dupa ajutor de ani buni incoace. Elevii scolii noastre au raspuns prezent acestui indemn si in mijocul haosului creat de om au adus o adiere de prospetime si curatenie in casa naturii. Astfel mormanele de gunoaie din satul de vacanta Vartop nu au avut nici o sansa in fata entuziasmului acestor copii, care impreuna cu profesorii Florina Bodenciu, Mihaela Benchis si Alexandru Klein, au hotarat sa spuna STOP ignorantei si indiferentei fata de mediul inconjurator, fata de viitor.

Alaturi de noi au fost reprezentantii Primariei Nucet, ai S.C. Servicii Pentru Comunitate S.R.L. Nucet, un grup de tineri din satul Baita si cei de la Asociatia Salvamont Stei. Dupa ore in care au „vanat” gunoaie, copiii au ramas cu sentimentul lucrului bine facut, iar dialogul cu natura i-a facut sa constientizeze rolul lor in consolidarea si pastrarea unui comportament prietenos fata de natura. Desi a fost doar o etapa in lupta cu nepasarea, acest demers a fost o adiere proaspata in mijlocul unei naturi care sufera de pe urma neglijentei si indiferentei oamenilor.

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -