Să știi mai multe, să fii mai bun! – Învățământ primar

Saptamana *Sa stii mai multe ,sa fii mai bun!*- pentru invatamantul primar de la scoala noastra a debutat cu activitatea transdisciplinara organizata de  catre toate cadrele didactice *Legenda florilor de mai* la Casa de Cultura-Ion Davideanu din oras.

 

In cadrul activitatii ne-am bucurat de o atmosfera placuta oferita de catre elevi,dar si parinti,care ne-au fost alaturi pe tot parcursul zilei implicandu-se activ-participativ atat in calitate de spectatori cat si de *actori* realizand cu mare responsabilitate sarcinile ce le-au fost distribuite alaturi de copiii lor.

 

Concursul *Legenda florilor de mai* a debutat dupa ce ne-am incarcat sufletele ascultand atat *Rapsodii de primavara*de A. Vivaldi cat si o suita de cantece interpretate ireprosabil de elevul clasei a IV-a,Mihai Tira.Cele cinci grupe cu nume de flori:liliac,papadie,narcisa,lacrimioara si lalea s-au descurcat exemplar in deslusirea tainelor despre legenda care le-a fost distribuita,atat de a identifica imaginea reprezentativa grupei cat si de a rezolva cerintele date avandu-se in vedere particularitatile de varsta,elevii fiind din fiecare clasa. In final grupele au fost recompensate cu *fețe zambitoare*sau *triste*,iar juriul,adica *sala* s-a dovedit a fi unul exigent.

 

In tot acest timp sala a fost antrenata intr-un moment interactiv de a raspunde atat la intrebari adresate pe baza unor texte citite,cat si la ghicitori al caror raspuns erau florile de mai.

 

Parintii au fost la inaltime de fiecare data chiar si atunci cand au interpretat cantecelul „Daca parintii ar fi copii…”,melodie pe care elevii clasei a II-a au dansat,iar apoi au invitat doritorii pe scena sa invete miscarile alaturi de ei si totodata impartind in sala partituri cu versurile cantecului; sau cand au realizat alaturi de copiii lor ghivece cu flori din materiale reciclabile.

 

Atat povestea *Florile certarete*, curiozitatile despre flori , cantecul popular interpretat de  trei eleve din clasa a II-a,cat si parada florilor prezentata de elevele clasei a IV-a au reusit sa capteze atentia tuturor,fapt dovedit prin frumoasele desene realizate de catre elevi pe flipchart in timpul activitatii,dar si cuvintele pline de recunostinta adresate de parinti” moderatorilor”,la finalul acestei activitati toti copiii fiind rasplatiti cu diplome si dulciuri.

 

Le multumim pe aceasta cale parintilor,domnului director al Casei de Cultura,Tira Marius si nu in ultimul rand fostului nostru elev Paul Fechete pentru implicarea activa de care au dat dovada ,fiind alaturi de noi pe tot parcursul zilei.

 

IMG_1155

IMG_1161 IMG_1163 IMG_1165 IMG_1183 IMG_1188 IMG_1199 IMG_1203 IMG_1207 IMG_1211 IMG_1213 IMG_1214 IMG_1215 IMG_1217 IMG_1218 IMG_1219 IMG_1222 IMG_1228 IMG_1229 IMG_1234 IMG_1242 IMG_1249 IMG_1253 IMG_1255 IMG_1257 IMG_1264 IMG_20160511_124041

 

Categorii pentru acest articol: Diverse

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -