„Revedere” cu Mihai Eminescu – 1850-2016

eminesciana2016

Sunetul trecerii deceniilor, secolelor n-au putut sterge din frumusetea creatiei eminesciene ce dainuie si acum în sufletele noastre.

Sunetul profund, melancolic, genial al marelui poet s-a auzit si în scoala noastra cu ocazia celebrarii a 166 de ani de la nasterea lui Eminescu.

Într-un cadru restrâns, dominat de profunzimea gândurilor celor mai tineri cititori, s-a desfasurat, ca în fiecare an, activitatea „Eminesciana” care a cuprins mai multe probe de concurs: concurs de portret eminescian, concurs de interpretare, concurs de cultura literara, concurs de caligrame si pictopoezii.

La fiecare dintre aceste probe s-au înscris elevii cls. gimnaziale, care au participat individual sau ca reprezentanti ai clasei din care fac parte.Cu totii au reusit sa se transpuna pentru câteva momente în creatia lui Eminescu si s-o valorifice în modul cel mai inocent cu putinta, oferind de cele mai multe ori interpretari dintre cele mai diverse.

În cadrul concursului de portrete s-au premiat urmatorii elevi:

Locul I: Gramada Emilia – cls. a VI-a

Locul II: Pantea Claudia – cls.a VII-a

Locul III: Laza Stefania – cls.a VI-a

Pentru concursul de recitare, elevii premiati au fost:

Locul I: Butisca Claudiu – cls.a V-a si Sabau Alexandru-cls.a V-a

Locul II: Fofiu Roberto – cls. a VI-a

Locul III: Ardelean Mihnea – cls.a V-a

Concursul de caligrame a fost adjudecat de urmatoarele clase:

Locul I – clasa a VIII-a A

Locul II – clasa a VII-a

Locul III – clasa a VIII-a B

Concursul de cultura literara a fost câstigat de urmatoarele clase:

Locul I – clasa a VIII-a A, clasa a VII-a

Locul II – clasa a VI-a

Locul III – clasa a VIII-a B

În cadrul concursului de pictopoezii, s-au oferit urmatoarele distinctii:

Locul I – clasa a VI-a

Locul II – clasa a VIII-a A

Locul III – clasa a VIII-a B

Elevii care au luat parte la probele de concurs si care au câstigat distinctii la diversele etape au fost premiati cu diplome.

Le multumim pe aceasta cale tuturor celor care s-au implicat în realizarea activitatii dedicate marelui poet, în special elevilor care au pus un pic din sufletul lor în pagini creatoare proprii.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (1 voturi, media: 10,00 din 10)

Un comentariu
  • 20 ianuarie 2016 - 19:54

O activitate frumoasa in care elevii s-au implicat pentru a-l sarbatori pe „Luceafarul” poeziei romanesti.
    Multumim tuturor celor care au fost alaturi de noi. Multumesc, copii!!!