Concursuri si olimpiade scolare

olimpic

In perioada ianuarie-februarie 2015 s-au desfasurat ca in fiecare an, etapele locale si judetene ale olimpiadelor scolare. La etapele locale Scoala Gimnaziala Nr.1 Nucet a fost foarte bine reprezentata la trei discipline: limba si literatura romana, matematica si limba engleza.

Elevii calificati la olimpiada de limba si literatura romana faza locala au fost dupa cum urmeaza:

1. Pantea Claudia – clasa a VI-a

2. Lazea Luisa – clasa a VI-a

3. Sabau Oana – clasa a VI-a

4. Lazea Andreea – clasa a VI-a

5. Dronca Teodora – clasa a VII-a

6. Birla Andreea – clasa a VII-a

7. Mocan Malina – clasa a VII-a

8. Govor Viana – clasa a VIII-a

Cu totii au obtinut punctaje bune si foarte bune si s-au intors acasa cu un bagaj serios de cunostinte.

La disciplina matematica, in cadrul etapei locale ce s-a desfasurat la CN „Avram Iancu” Stei, elevii Scolii Gimnaziale Nr.1 Nucet au participat in numar de 5 la proba de foc, numita matematica.Ii vom enumera pe cei care s-au luptat cu labirintul numerelor si au iesit victoriosi pe primele locuri surclasand multi reprezentanti ai unor scoli de elita. Dintre cei cinci elevi participanti, patru s-au calificat pe primele locuri la etapa judeteana a olimpiadei de matematica. Acestia sunt:

1. Sabau Oana – clasa a V-a

2. Lazea Luisa – clasa a VI-a

3. Bota-Ioana Manuel – clasa a VII-a

4. Birla Andreea – clasa a VII-a

Ultima, dar nu cea din urma, merita mentionata eleva Crina Lazau din clasa a VIII-a, care in doi ani consecutivi s-a calificat printre primii la olimpiada judeteana la disciplina limba engleza, obtinand in urma cu un an, mentiune la nivel judetean.
In acest an, la faza judeteana desfasurata la CT „Mihai Viteazul” Oradea in 22.02.2015, a obtinut un punctaj onorabil care a clasat-o pe un loc meritoriu pentru munca ei.

Ii felicitam din suflet pe aceasta cale pe cei care au ridicat stindardul scolii pe cele mai inalte culmi alaturi de profesorii coordonatori:

– prof. limba si literatura romana – Bianca Tonț

– prof. matematica – Mariana Popa

– prof. limba engleza – Mihaela Benchis

Felicitari tuturor !

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (2 voturi, media: 10,00 din 10)

Un comentariu
  • 3 martie 2015 - 12:07

Felicitari tuturor participantilor si doamnelor profesoare,in special d-nei prof. de matematica, MARIANA POPA,care prin munca ei cu elevii din aceasta scoala a reusit al doilea an consecutiv sa obtina locul I ,II ,III la olimpiada de matematica,clasele VI-VII, depasind scoli de elita din zona Steiului,inclusiv Steiul.
    Asa ca felicitari,doamna profesoara!

Sa o tineti tot asa!