Eminesciana 2015

Sub auspiciile spiritului creator, s-au desfăşurat în cadrul Şcolii Gimnaziale nr.1 Nucet activităţi dedicate celebrării celor 165 de ani de la apariţia “Luceafărului” poeziei româneşti. Insuflaţi de importanţa momentului, elevii s-au implicat în proiectul elaborat de echipa de coordonatori care au pus accent pe spiritul creator al fiecăruia dintre ei. Activităţile au avut ca nucleu creaţia monumentală a “poetului nepereche” şi au oferit tuturor şansa de a–şi aminti geniul creator al lui Eminescu.

 

Atelierele de lucru au fost proiectate după cum urmează:

  • realizare de cvintete
  • realizare de blazoane literare
  • concurs de recitare
  • concurs de cunoaştere a operei eminesciene
  • realizare de planşe
  • pictopoezii
  • concurs de cultură literară

 

Corul şcolii condus de dl. prof. Buhaş Vasile a dat glas creaţiei eminesciene prin intermediul unor interpretări magistrale a unor bucăţi literare celebre: “ Pe lângă plopii fără soţ”, “Sara pe deal”, “ O , rămâi…”.

 

La activităţi a participat şi dna. Talida Bîtea, din partea Bibliotecii oraşului Nucet, ca partener în proiectul “Cartea – poartă spre cunoaştere” care a oferit premii literare constând în cărţi pentru elevii participanţi la celebrarea importantului eveniment.

 

Vă oferim, cu acest prilej câteva din creaţiile proprii ale elevilor din cls. a V-a, care, coordonaţi de dna. prof. Mihaela Benchiş, au contribuit artistic la sărbătoarea poeziei româneşti.

 

Crăiasă
Blândă magică
Ieşind cântând iubind
Arată lumii magică petală
Poezie.

 

Eminescu
Inteligent iubitor
Strângând gândind creând
Eminescu, eşti o stea
Călătorind.

 

Eminescu
Iubit frumos
Văzând mergând plângând
Vedem plecarea ta tristă
Mulţumim!

 

Va oferim si cateva negative in format mp3 folosite la aceasta activitate:

 

Sara pe deal - negativ in format mp3
[3.0 MiB - 476 descarcari]

O ramai - negativ in format mp3
[4.6 MiB - 555 descarcari]

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -