Eminesciana 2015

eminesciana_2015

Sub auspiciile spiritului creator, s-au desfăşurat în cadrul Şcolii Gimnaziale nr.1 Nucet activităţi dedicate celebrării celor 165 de ani de la apariţia “Luceafărului” poeziei româneşti. Insuflaţi de importanţa momentului, elevii s-au implicat în proiectul elaborat de echipa de coordonatori care au pus accent pe spiritul creator al fiecăruia dintre ei. Activităţile au avut ca nucleu creaţia monumentală a “poetului nepereche” şi au oferit tuturor şansa de a–şi aminti geniul creator al lui Eminescu.

Atelierele de lucru au fost proiectate după cum urmează:

• realizare de cvintete
  • realizare de blazoane literare
  • concurs de recitare
  • concurs de cunoaştere a operei eminesciene
  • realizare de planşe
  • pictopoezii
  • concurs de cultură literară

Corul şcolii condus de dl. prof. Buhaş Vasile a dat glas creaţiei eminesciene prin intermediul unor interpretări magistrale a unor bucăţi literare celebre: “ Pe lângă plopii fără soţ”, “Sara pe deal”, “ O , rămâi…”.

La activităţi a participat şi dna. Talida Bîtea, din partea Bibliotecii oraşului Nucet, ca partener în proiectul “Cartea – poartă spre cunoaştere” care a oferit premii literare constând în cărţi pentru elevii participanţi la celebrarea importantului eveniment.

Vă oferim, cu acest prilej câteva din creaţiile proprii ale elevilor din cls. a V-a, care, coordonaţi de dna. prof. Mihaela Benchiş, au contribuit artistic la sărbătoarea poeziei româneşti.

Crăiasă
Blândă magică
Ieşind cântând iubind
Arată lumii magică petală