Books 4 Youth

Proiectul „Cartea – poarta spre cunoastere”, aprobat si finantat de FUNDATIA MEREU APROAPE vine ca o necesitate si o completare a paletei de activitati extrascolare organizate de catre Scoala Gimnaziala Nr.1 Nucet. Astfel in cadrul programului de granturi „Books 4 Youth” au fost acordate 1000 de carti care vor fi oferite elevilor care participa la activitatile proiectului.

 

Parteneri:
Biblioteca Oraseneasca Nucet
Casa de Cultura „Ion Davideanu” Nucet
Primaria Orasului Nucet
Biblioteca Judeteana „Gheorghe Sincai” Bihor
Casa Corpului Didactic Bihor
Inspectoratul Scolar Judetean Bihor

 

Proiectul aduce in centrul activitatilor cartea, cea mai importanta sursa si resursa de cunoastere, de informare si educare a tinerei generatii. Prima activitate din cadrul proiectului, activitate intitulata „Festivalul Toamnei”, s-a derulat in luna noiembrie a acestui an. Au fost organizate cu aceasta ocazie ateliere de creatie, parada de costume din materiale reciclabile, concurs de cros si un mic spectacol artistic. La finalul activitatilor toti elevii participanti au primit cate o carte din partea organizatorilor.

 

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -