Din nou la scoala…

Emotiile unui  nou inceput se resimt inca din primele momente ale diminetii, cand soarele e inca nehotarat daca sa se trezeasca sau nu. Privesc pe geam si vad multitudinea de copii care se indreapta spre scoala, plini de entuziasmul specific varstei.  Debordeaza de curiozitate  si par nerabdatori sa-si intalneasca colegii de clasa pentru a se pune la curent cu ce-a mai facut fiecare in vacanta mare. Abia asteapta sa-si revada clasa si profesorii, sperand in acelasi timp ca nu vor primi teme chiar din prima zi.  Zambesc si ma pregatesc si eu sa ma indrept spre scoala, cu aceleasi emotii, poate chiar mai mari. Imi dau seama ca mi-a lipsit scoala si tot ce inseamna acest mediu in care se creeaza idei, sentimente, caractere. Oare va fi la fel? Cum vor fi colegii? Cum ma vor primi elevii? Ma simt ca un copil, poate fara inocenta varstei, dar cu acea inocenta care izvoraste din iluzia de a pune amprenta in mod pozitiv asupra celor care vor spune si peste ani: „Buna ziua, doamna profesoara!”

Categorii pentru acest articol: Diverse

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -