Evaluare nationala 2014 – modele de subiecte

Ministerul Educatiei Nationale a publicat pe site-ul edu.ro modele de teste pentru evaluarile naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a si a VI-a, in anul şcolar 2013-2014. Testele au fost elaborate de catre Centrul National de Evaluare si Examinare (CNEE), in conformitate cu reglementarile legale în vigoare. In anul scolar 2013-2014, aceasta evaluare se va desfasura in luna mai, in doua sesiuni.

Rezultatele obtinute la evaluarea nationala nu se pun in catalog si sunt valorificate la nivelul unitatii de invatamant prin elaborarea planurilor individualizate de invatare, consemnarea in portofoliul educational al elevului, respectiv informarea parintilor/reprezentantilor legali ai elevului asupra stadiului formarii si dezvoltarii competentelor evaluate.

METODOLOGIE

MODELE DE SUBIECTE – CLASA a II-a