Patrula de reciclare

patrula_de_reciclare

Incepand cu anul scolar in curs in scoala noastra exista un punct de colectare a deseurilor de echipamente electrice si electronice (DEEE) ca urmare a participarii la programul national de educatie de mediu al Asociatiei Romane pentru Reciclare – RoRec derulat in parteneriat cu Agentia Nationala pentru Protectia Mediului si cu avizul Ministerului Educatiei Nationale.
Tot in cadrul acestui program s-a constituit si patrula de reciclare a scolii formata din 20 de elevi care se ocupa de colectarea DEEE. Astfel o cantitate considerabila de baterii consumate, tuburi de neon si becuri arse, echipamente electrocasnice mici care nu mai functioneaza si-au gasit locul in recipientele de pe holul scolii fiind preluate ulterior de catre echipa RoRec.

 

Activitatea desfasurata de aceasta data de patrula de reciclare a scolii noastre a constat in promovarea campaniei de colectare a deseurilor electrice si electronice. Misiunea micilor ecologisti a fost de a distribui diverse materiale informative referitoare la aceasta campanie.
Caravana RoRec va fi prezenta in orasul nostru, vineri 28 martie 2014 intre orele 10 si 17 pentru colectarea DEEE de la locuitorii orasului. La finalul acestei actiuni de colectare vor fi organizate tombole cu premii oferite de Tristar și Skill.

Voturi pentru acest articol:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (3 voturi, media: 10,00 din 10)

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -

Un comentariu
  • 2 aprilie 2014 - 21:03

    Ce frumos am iesit toti in poze … !!!

Lasa un comentariu: