Ziua mondiala a apei

In fiecare an, in data de 22 martie este sarbatorita Ziua Mondiala a Apei, in urma unei decizii luate in cadrul Conferintei Natiunilor Unite pentru Mediu si Dezvoltare, la Rio de Janeiro, la 22 decembrie 1992, cu scopul de a aduce in atentia tuturor problemele legate de substanta care reprezinta peste 70% din tot ce ne inconjoara. In Romania aceasta zi se sarbatoreste incepand cu anul 1993.

 

In scoala noastra Ziua Mondiala a Apei a fost marcata de o serie de activitati interesante si atractive, activitati coordonate de catre doamna profesoara Alb Sanda. Elevii au aflat si au discutat despre problemele legate de necesitatea protejarii cantitative si calitative a apelor, indatoririle si responsabilitatile pe care le avem fata de valorificarea si protejarea surselor de apa.

 

Activitatile desfasurate s-au concretizat printr-o expozitie de desene si machete in cadrul careia elevii si-au pus in valoare atat talentul artistic cat si cunostintele referitoare la unele fenomene fizice studiate pana in prezent.

 

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -