Eu, cetatean european

Pe parcursul a doua zile de toamna tarzie am redescoperit impreuna importanta sportului, dar si importanta de a ne cunoaste drepturile noastre ca cetateni europeni in cadrul unui proiect intitulat „Eu – cetatean european”, proiect derulat in luna noiembrie in cadrul scolii noastre.

In prima zi au avut loc mai multe intreceri sportive, printre care s-au regasit stafeta de viteza, exercitii aplicative dar si de indemanare, stafete cu saci si ultimul, dar nu cel din urma crosul. Spiritul competitiv s-a evidentiat pe parcursul competitiei de stafeta cand fiecare si-a dorit sa urce pe cea mai inalta treapta a podiumului. Elevii claselor primare s-au remarcat printr-un devotament aparte insuflat de domnul profesor Marcel Jurjiu, dar nici clasele gimnaziale nu au fost mai prejos. Aceste intreceri sportive au ca scop promovarea si practicarea sportului in aer liber de un numar cat mai mare de elevi.

 

O zi importanta a fost si ziua ce a urmat competitiei, deoarece curiozitatea si cunostintele elevilor au fost puse la incercare de domnul profesor Traian Coras care ne-a reamintit drepturile unui adevarat cetatean european. Clasele a saptea si a opta au raspuns „PREZENT” acestei activitati unii fiind foarte curiosi, iar altii destul de informati cunoscandu-si drepturile, dar si indatoririle. Dupa cum bine am invatat deviza Uniunii Europene „Unitate in diversitate” este cea care contureaza o uniune intre cele 28 de tari componente ale U.E.. Un imn, si anume „Oda bucuriei” se uneste intr-un singur tot unitar sub drapelul albastru cu 12 stelute aurii ce formeaza un cerc, un semn al infinitatii. Romanii nu sunt doar cetateni romani, ci sunt si cetateni europeni din data de 1 ianuarie 2007, cand Romania a devenit membra U.E.. Asadar EU, TU, NOI suntem cetateni europeni si avem drepturi dar si indatoriri.

 

– articol scris de Cristina Peter – clasa a VIII-a

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -