O ora cu … probleme

ora cu probleme

Ziua de vineri, 08 noiembrie 2013 a fost o zi in care scoala noastra a fost gazda cercului pedagogic al profesorilor de matematica din zona Steiului.
Activitatea a constat intr-o lectie demonstrativa de formare de priceperi si deprinderi, lectie sustinuta de catre doamna profesoara Mariana Popa, la clasa a V-a. Pentru inceput elevii au primit cateva piese de puzzle, cu ajutorul carora au avut de exprimat in limbaj matematic propozitiile formulate, fiind apreciati pentru asezarea corecta a pieselor. Urmatorul pas al lectiei a fost rezolvarea unei probleme prin diferite metode, cu respectarea pasilor de rezolvare a problemelor folosind o necunoscuta. In continuare facand apel la „Turul galeriei”, elevii au fost impartiti in grupe eterogene de cate cinci elevi, fiecare grupa avand de rezolvat o problema. De aceasta data cei care au avut rolul de a evalua corectitudinea rezultatelor au fost tot elevii, fiecare grupa primind calificative de la ceilalti participanti la acest miniconcurs, stabilindu-se astfel grupa castigatoare.
A fost o lectie moderna de matematica in care s-au utilizat fise de lucru, proiector si computer, planse, metode moderne de evaluare, iar la sfarsit s-au acordat diplome pentru cei mai buni matematicieni din clasa.

 


Inainte de sunetul clopotelului lectia a fost apreciata si evaluata atat de elevi care si-au exprimat parerea intr-o fisa de evaluare, cat si de catre domnii profesori care au asistat la lectie. In concluzie putem afirma ca matematica e o disciplina frumoasa iar problemele sunt relativ simple daca ne antrenam in fiecare zi folosind ceea ce se afla la indemana oricui: un creion, o foaie alba de hartie si multa … perseverenta.

Voturi pentru acest articol:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (5 voturi, media: 10,00 din 10)

Categorii pentru acest articol: Diverse

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -

5 Comentarii
 • 23 noiembrie 2013 - 23:58

  Ma bucur ca a mers bine ora de mate !!! Daca ar merge si la noi asa orele de mate .. nu am mai boci toti :)) 🙂 🙂 🙂

 • 24 noiembrie 2013 - 14:41

  Solutia e simpla. Luati cartea de mate, un caiet, un creion si rezolvati exercitii … Daca nu va descurcati, sunati un prieten 🙂

 • 25 noiembrie 2013 - 13:51

  Da … noi sunam .. dar daca nu avem prieteni ??? Sau daka nu vor sa ne ajute ?? :)) 🙂

 • 25 noiembrie 2013 - 19:10

  Daca nu aveti prieteni … va faceti !!! Daca nu vor sa va ajute inseamna ca nu sunt prieteni sau … nu stiu nici ei cum arata cartea de matematica 🙂

 • 2 aprilie 2014 - 21:01

  Altii stiu la mate altii nu !!!

Lasa un comentariu: