Halloween 2013

halloween-2013

In drumul lor spre taverne, cimitire si castele bantuite, monstruletii, vrajtoarele si multe alte personaje de speriat care populeaza pamantul in seara de Halloween s-au oprit la Casa de Cultura „Ion Davideanu” Nucet. Aici au gasit spatiul propice pentru a se desfasura in cadrul spectacolului de Halloween pregatit special de elevii clasei a VIII-a. Acestia si-au dorit sa capteze cat mai multe energii pozitive si cat mai multi participanti pentru acest festival al macabrului care a fost insa metamorfozat in frumusete de ingenuitatea si simplitatea celor care au luat parte la carnaval.

 

Organizatorii au creat si adus in fata publicului intreg demersul si s-au gandit la doua parti in cadrul Halloween party si anume:

 • in prima parte spectatorii au asistat la trei probe de concurs ( desene tematice, dovleci si costume)
 • a doua parte a fost dedicata concursului Miss si Mister Halloween 2013, o noutate in cadrul spectacolelor organizate pana acum

 

Portile festivalului au fost deschise cu de elevii clasei pregatitoare care, indrumati de doamna profesor in invatamant primar Rodica Bota-Ioana, ne-au facut partasii unei adevarate parade a modei in care micii artisti au pus mult suflet, fiind recompensati cu daruri dulci pentru initiativa si pentru efortul depus.

 

Probele concursului au fost evaluate de un juriu format din:

 • domnul Andrei Nyeste, reprezentant CEAC
 • domnul Ioan Lucaciu, manager CMS Nucet
 • domnul Vasile Buhas, cadru didactic
 • doamna Ioana Terebent, cadru didactic si coordonator al trupei de dans a scolii
 • doamna Simona Ardelean, presedinte al Consiliului Parintilor
 • eleva Cristina Peter, presedinta Consiliului Elevilor
 • doamna Mariana Popa, cadru didactic si presedinta juriului

 

Spectacolul a fost posibil si datorita sponsorilor care au sustinut acest demers. Ii amintim aici pe cei care ne-au intins o mana de ajutor:

 • doamna Lenuta Bite – PAPETARIA DANIELA
 • domnul Ioan Bala – SC PROD COM BALA SRL
 • doamna Cozma Viorica – FUNDATIA MARGARIT NUCET
 • domnul Viorel Danciu – SC GALANT SRL
 • doamna Cornelia Malita – SC DUTI COM SRL
 • doamna Ioana Tuduce – SALBITUD COM SRL

 

Multumirile noastre se indrepta si spre doamna director Mirela Meza, un mare suporter al activitatilor scolare si extrascolare, cea care ne-a oferit, ca de fiecare data, impulsul de care aveam nevoie si ne-a ajutat sa ne reprezentam scoala cu mandrie.

 

Premiile acordate in cadrul concursului au fost urmatoarele:

 

CONCURSUL DE DESENE TEMATICE:

 • premiul I – Rafael Peter , cls. a III-a
 • premiul II – Georgiana Gligor, cls. a VIII-a
 • premiul III – Claudiu Butisca, cls. a III-a

 

CONCURSUL DE DOVLECI:

 • premiul I – Antonio Farkas, cls. a V-a
 • premiul II – Carmen Pantea, cls. a VII-a
 • premiul III – Teodora Tuduce, cls. a II-a

 

CONCURSUL DE COSTUME:

 • premiul I – Emilia Gramada, cls. a IV-a
 • premiul II – Teodora Tuduce, cls. a II-a
 • premiul III – Alex Butisca, cls. a VI-a B

 

La sectiunea „Miss si Mister Halloween” concurentii au avut de trecut trei probe si anume proba de prezentare a costumului, o proba de cultura generala si o proba la alegere in care concurentii si-au dovedit talentele artistice. Juriul i-a desemnat drept Miss si Mister Halloween pe elevii:

 • Alexandru Lazea, cls a VIII-a – Mister Halloween 2013
 • Noela Boc, cls a VI-a B – Miss Halloween 2013

 

Acestia au fost premiati de organizatori cu panglica aferenta unui concurs de Miss si Mister, cu un cadou dulce si insemnele Halloween-ului: o palarie tip dovleac pentru Mister si o palarie de vrajitoare pentru Miss. In cadrul aceluiasi concurs juriul a acordat si un premiu de popularitate elevei Carolina Petruse din clasa a VIII-a, pentru originalitate si spirit ludic. Intre probele de concurs spectatorii au fost serviti cu bomboane in traditia “Trick or treat” a Halloween-ului, lucru foarte apreciat de cei prezenti in sala, in special de copii.

 

Multumim pentru ajutorul acordat unei persoane fara de care niciunul din proiectele noastre nu ar fi prins contur. Acesta este domnul profesor Alexandru Klein, responsabil C.D.I., un mare suflet si un profesionist desavarsit. Ii multumim ca si de data asta, ne-a suportat si ne-a ghidat spre un rezultat final de exceptie.

 

Desi se spune ca Halloween-ul este o sarbatoare imprumutata si e condamnata pentru demonicul ce salasluieste in ea, a oferit in acelasi timp copiilor prezenti pe scena sansa de a trai o experienta noua, de a se transpune in personaje dintre cele mai diverse, de a fi niste mici artisti. Si macar pentru acest lucru, multumim elevilor clasei a VIII-a pentru oportunitate si pentru efortul depus la buna desfasurare a spectacolului.

 

 

Actualizare – 05 noiembrie 2013: – Trupa de dans Sweet Girls

 

Voturi pentru acest articol:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars (10 voturi, media: 10,00 din 10)

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -

18 Comentarii
 • 31 octombrie 2013 - 19:58

  Pentru toti elevii clasei a VIII-a care au organizat aceasta manifestare … un 10 la matematica !!! 🙂 Asta e doar o gluma de Halloween! Oricum … FELICITARI ! Atat voua cat si dirigintei voastre. Keep it up !!!

 • 31 octombrie 2013 - 21:27

  Felicitari tuturor concurentilor! :* Ne puteam descurca si mai bine, dar a fost okey.Clasa a 8-a este cea mai tare! :)) <3 😉
  P.S: Nu ne suparam daca ne dati un zece atat la matematica, cat si la informatica! :)) 😀 <3

 • 31 octombrie 2013 - 21:30

  Foarte frumos ;;) şi foarte bine organizat. Felicitări participanţilor şi organizatorilor :*

 • 31 octombrie 2013 - 21:47

  Ati vrea voi … 10 la mate, 10 la romana, 10 la istorie … :)))

 • 1 noiembrie 2013 - 10:15

  Mda … prea putine poze … dar e ok si asa … Acum am crescut, suntem cu totii mai maturi si acest spectacol organizat de noi, clasa a VIII-a a fost o experienta !!! Felicitari tuturor participantilor (si mie evident) si mii de aplauze pt dira Doamna Ella <3

 • 1 noiembrie 2013 - 10:20

  Karo … mai multe fotografii la album foto 🙂

 • 1 noiembrie 2013 - 13:34

  Jos palaria in fata doamnei diriginte, Mihaela Benchis deoarece este cea mai buna profa`. Mereu a fost langa noi chiar daca uneori ne cearta; ne-a ajutat sa fim uniti si sa fim cei mai buni. Ploaia de aplauze este pentru dumneavoastra si curcubeul speram sa fie zambetul dumneavoastra! <3 <3 <3
  Multi pupici doamna diriginta! :*

 • 1 noiembrie 2013 - 16:31

  Daca va cearta inseamna ca are un motiv serios … stiti voi mai bine de ce. Cat despre partea cu cea mai buna profa’ … 100% de acord.

 • 1 noiembrie 2013 - 20:02

  Iuppy !!! Va iubim Dira <3

 • 2 noiembrie 2013 - 12:27

  Sa puneti si filmarile domn profesor, mai ales cu dansu` nostru! :)) 😉

 • 2 noiembrie 2013 - 13:11

  Secvente video saptamana viitoare … probabil

 • 2 noiembrie 2013 - 21:33

  Cu cat mai repede, cu atat mai bine! 😉

 • 4 noiembrie 2013 - 12:08

  8TH GRADERS, YOU RULE!!!! In a world of illusions you succeeded in making all your dreams come true…even mine.
  Intr-un cuvant, BRAVO!!!

 • 5 noiembrie 2013 - 15:59

  Meritele sunt ale dumneavoastră și ale domnului profesor Klein pentru tot sprijinul acordat :*, iar noi vă mulțumim din suflet :). Sunteți cei mai buni!!!

  Spectacolul a fost un succes. Felicitări colegilor din clasa a VIII-a … ați fost la înălțime!

 • 5 noiembrie 2013 - 20:45

  Da, da doamna diriginta aveti dreptate … dar nu tot meritul e al clasei a VIII -a !!! Daka nu erati dumneavoastra sa ne ajutati si sa ne spuneti ce e mai bine si cum ar trebui sa facem eram praf !!! A fost primul si ultimul spectacol organizat de clasa a VIII -a din cate am inteles. Noi am incercat din rasputeri sa iasa cat mai bine … voi stiti daca v-a placut sau nu !!! Noi speram sa ne tineti mereu minte pe noi „acea clasa a VIII -a” care mereu am fost implicati in cate ceva !!! Sper ca si colegii nostri de anul viitor sa organizeze chiar mai bine ca noi spectacole … Asta e tot ce am avut de zis 😀 :-* Va pupa Karoo Si Atat !!! <3 <3 <3 :-* :-* 🙂

 • 5 noiembrie 2013 - 20:51

  @Cristina: Multumim mult pentru aprecieri !!!
  @Karoo: De ce ultimul spectacol ? Urmeaza si altele … Oricum diploma pentru cel mai bun comentator e pe drum … 🙂

 • 5 noiembrie 2013 - 20:59

  Da … de.abia astept domn profesor sa o primesk :)) ca de 12 luni tot o primesk … Stati relax !!! :>

 • 5 noiembrie 2013 - 21:22

  Acest spectacol a fost uimitor si toate felicitarile mele clasei a VIII-a, dar mai ales doamnei diriginte Benchis Mihaela care ne-a oferit foarte mult sprijin si multe sfaturi. Cu ajutorul ei, noi, clasa a VIII-a, am reusit sa devenim o clasa unita. Doamna diriginta nu numai ca ne-a fost alaturi tot timpul si ne-a oferit multe sfaturi pe care le putem folosi in viata, dar ne-a si devenit noua, clasei a VIII-a, cea mai buna prietena, o a doua mama. Kisses and hugs, my teacher! <3 <3 :* :*

Lasa un comentariu: