Halloween 2013

In drumul lor spre taverne, cimitire si castele bantuite, monstruletii, vrajtoarele si multe alte personaje de speriat care populeaza pamantul in seara de Halloween s-au oprit la Casa de Cultura „Ion Davideanu” Nucet. Aici au gasit spatiul propice pentru a se desfasura in cadrul spectacolului de Halloween pregatit special de elevii clasei a VIII-a. Acestia si-au dorit sa capteze cat mai multe energii pozitive si cat mai multi participanti pentru acest festival al macabrului care a fost insa metamorfozat in frumusete de ingenuitatea si simplitatea celor care au luat parte la carnaval.

 

Organizatorii au creat si adus in fata publicului intreg demersul si s-au gandit la doua parti in cadrul Halloween party si anume:

 • in prima parte spectatorii au asistat la trei probe de concurs ( desene tematice, dovleci si costume)
 • a doua parte a fost dedicata concursului Miss si Mister Halloween 2013, o noutate in cadrul spectacolelor organizate pana acum

 

Portile festivalului au fost deschise cu de elevii clasei pregatitoare care, indrumati de doamna profesor in invatamant primar Rodica Bota-Ioana, ne-au facut partasii unei adevarate parade a modei in care micii artisti au pus mult suflet, fiind recompensati cu daruri dulci pentru initiativa si pentru efortul depus.

 

Probele concursului au fost evaluate de un juriu format din:

 • domnul Andrei Nyeste, reprezentant CEAC
 • domnul Ioan Lucaciu, manager CMS Nucet
 • domnul Vasile Buhas, cadru didactic
 • doamna Ioana Terebent, cadru didactic si coordonator al trupei de dans a scolii
 • doamna Simona Ardelean, presedinte al Consiliului Parintilor
 • eleva Cristina Peter, presedinta Consiliului Elevilor
 • doamna Mariana Popa, cadru didactic si presedinta juriului

 

Spectacolul a fost posibil si datorita sponsorilor care au sustinut acest demers. Ii amintim aici pe cei care ne-au intins o mana de ajutor:

 • doamna Lenuta Bite – PAPETARIA DANIELA
 • domnul Ioan Bala – SC PROD COM BALA SRL
 • doamna Cozma Viorica – FUNDATIA MARGARIT NUCET
 • domnul Viorel Danciu – SC GALANT SRL
 • doamna Cornelia Malita – SC DUTI COM SRL
 • doamna Ioana Tuduce – SALBITUD COM SRL

 

Multumirile noastre se indrepta si spre doamna director Mirela Meza, un mare suporter al activitatilor scolare si extrascolare, cea care ne-a oferit, ca de fiecare data, impulsul de care aveam nevoie si ne-a ajutat sa ne reprezentam scoala cu mandrie.

 

Premiile acordate in cadrul concursului au fost urmatoarele:

 

CONCURSUL DE DESENE TEMATICE:

 • premiul I – Rafael Peter , cls. a III-a
 • premiul II – Georgiana Gligor, cls. a VIII-a
 • premiul III – Claudiu Butisca, cls. a III-a

 

CONCURSUL DE DOVLECI:

 • premiul I – Antonio Farkas, cls. a V-a
 • premiul II – Carmen Pantea, cls. a VII-a
 • premiul III – Teodora Tuduce, cls. a II-a

 

CONCURSUL DE COSTUME:

 • premiul I – Emilia Gramada, cls. a IV-a
 • premiul II – Teodora Tuduce, cls. a II-a
 • premiul III – Alex Butisca, cls. a VI-a B

 

La sectiunea „Miss si Mister Halloween” concurentii au avut de trecut trei probe si anume proba de prezentare a costumului, o proba de cultura generala si o proba la alegere in care concurentii si-au dovedit talentele artistice. Juriul i-a desemnat drept Miss si Mister Halloween pe elevii:

 • Alexandru Lazea, cls a VIII-a – Mister Halloween 2013
 • Noela Boc, cls a VI-a B – Miss Halloween 2013

 

Acestia au fost premiati de organizatori cu panglica aferenta unui concurs de Miss si Mister, cu un cadou dulce si insemnele Halloween-ului: o palarie tip dovleac pentru Mister si o palarie de vrajitoare pentru Miss. In cadrul aceluiasi concurs juriul a acordat si un premiu de popularitate elevei Carolina Petruse din clasa a VIII-a, pentru originalitate si spirit ludic. Intre probele de concurs spectatorii au fost serviti cu bomboane in traditia “Trick or treat” a Halloween-ului, lucru foarte apreciat de cei prezenti in sala, in special de copii.

 

Multumim pentru ajutorul acordat unei persoane fara de care niciunul din proiectele noastre nu ar fi prins contur. Acesta este domnul profesor Alexandru Klein, responsabil C.D.I., un mare suflet si un profesionist desavarsit. Ii multumim ca si de data asta, ne-a suportat si ne-a ghidat spre un rezultat final de exceptie.

 

Desi se spune ca Halloween-ul este o sarbatoare imprumutata si e condamnata pentru demonicul ce salasluieste in ea, a oferit in acelasi timp copiilor prezenti pe scena sansa de a trai o experienta noua, de a se transpune in personaje dintre cele mai diverse, de a fi niste mici artisti. Si macar pentru acest lucru, multumim elevilor clasei a VIII-a pentru oportunitate si pentru efortul depus la buna desfasurare a spectacolului.

 

 

Actualizare – 05 noiembrie 2013: – Trupa de dans Sweet Girls

 

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -