Let’s Do It, Romania! – 2013

Ziua de 28 septembrie 2013, Ziua de Curatenie Nationala, a fost un bun prilej pentru elevii scolii noastre de a demonstra faptul ca le pasa de mediul inconjurator, de orasul in care locuiesc, de felul in care stim sa pretuim ceea ce avem. Astfel elevii claselor I-IV, indrumati si sustinuti de doamnele invatatoare Rodica Bota-Ioana, Claudia Boc, Dorica Lup si Carla Petruse au fost cei care au adunat o cantitate impresionanta de gunoaie de pe strazile si mai ales din imprejurimile orasului Nucet.

 


Elevii de gimnaziu, insotiti de profesorii lor, Mihaela Benchis, Traian Coras, Mariana Popa, Alexandru Klein si directorul scolii, doamna Mirela Meza, au avut misiunea de a strange gunoaiele din Satul de Vacanta Vartop. Si in acest an actiunea a fost sprijinita de Primaria Nucet care a asigurat transportul si o mica gustare pentru micii ecologisti.
Am constatat ca fata de anii precedenti cantitatea de gunoaie s-a redus destul de mult. Este un pas inainte. Un pas prea mic totusi, tinand cont ca suntem in al treilea an in care facem acest lucru. Nu am inteles niciodata lipsa de bun simt si nepasarea celor care arunca la intamplare sticle, hartii, si tot felul de obiecte pentru care cu siguranta, exista undeva un cos de gunoi care le asteapta. Cat de greu poate sa fie sa duci acel ambalaj pana la primul cos de gunoi? Cat de greu poate fi de inteles faptul ca cineva va veni in urma ta sa stranga ceea ce ai aruncat? Am impresia ca pentru unii e relaxant sa stea pe o banca in parc sau undeva in mijlocul naturii, acompaniati de doua sticle goale, o punga de la napolitane si un imens covor de coji de seminte … Superb!

 


Alaturi de noi au fost reprezentantii Primariei Nucet si ai S.C. Servicii Pentru Comunitate S.R.L carora le multumim pe aceasta cale pentru tot sprijinul acordat in derularea acestei actiuni. Am lasat in urma noastra un mediu curat, o natura care respira liber si speram ca vom ajunge acea zi in care sa ne intoarcem cu sacii goi. Deocamdata am impresia ca am lasat in urma un loc pe care anul viitor va trebui sa il curatam din nou si din nou …

Categorii pentru acest articol: Diverse

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -