Campion la 8 ani

Numele lui e Denis Rubin Todea. Colegii, prietenii si profesorii ii spun Denis. Il stim cu totii. Modest, ambitios si mereu cu zambetul pe buze. E baiatul acela din clasa a II-a, care de la fiecare competitie sportiva la care participa vine cu cel putin o medalie.

 

Talentul si inclinatia lui catre sport, au fost descoperite la orele de educatie fizica, inca din clasa I, de catre domnul profesor Marcel Jurjiu care a vazut in el un mare campion. Datorita seriozitatii de care a dat dovada, Denis a urmat o pregatire specifica atletismului sub indrumarea profesorului de educatie fizica. Primele competitii sportive la care a participat au avut loc in toamna anului 2012 cand a castigat Memorialul „Matei Francisc” de la Beius si crosul de la Memorialul „Popa Bota” desfasurat in acelasi oras. Avand in vedere potentialul acestui elev, domnul profesor Marcel Jurjiu a luat legatura cu domnul profesor Cristian Daraban de la Clubul de Atletism al Colegiului National „Samuil Vulcan” Beius, club sportiv la care a fost legitimat.

 

A urmat o munca in echipa si o colaborare foarte buna intre cele doua scoli, colaborare care s-a finalizat cu rezultate foarte bune pentru Denis:

Locul I – Cupa Scolilor Generale – Oradea 2013
Locul III – Crosul „Pro Europa” – Oradea 2013
Locul I – Crosul „1 Iunie” – Oradea 2013
Locul III – Medalie de bronz la o competitie internationala desfasurata in orasul Debrecen din Ungaria in luna iunie 2013

 

Cea mai notabila performanta obtinuta a fost tot in luna iunie 2013, la Campionatul National de Atletism – finala pe tara, unde Denis a obtinut locul III la proba de triatlon cu rezultate remarcabile pentru varsta lui: saritura in lungime cu elan – 3.90m, alergare 300m – 52 secunde, viteza 50m – 8,2 secunde.

 

Ii felicitam pe aceasta cale si pe profesorii coordonatori, Marcel Jurjiu si Cristian Daraban, pentru profesionalismul si daruirea de care au dat dovada in toti acesti ani.

Si in loc de final … HAI DENIS !!!

Categorii pentru acest articol: Activitati extrascolare

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -