1 octombrie – Ziua Vârstnicilor

La Scoala Gimnaziala Nucet actiunile caritabile nu constituie o noutate sau un fenomen izolat. In fiecare an elevii si profesorii scolii noastre au fost receptivi la apelurile diverselor organizatii umanitare, ale parintilor, elevilor defavorizati sau, pur si simplu ale unor persoane din localitate care ne-au solicitat ajutorul. De aceasta data am raspuns la solicitarea unui partener al nostru – Asociatia Pentru Asistenta Sociala „Episcop Nicolae Popoviciu” Baita-Sat – asociatie care, in cadrul CENTRULUI REZIDENTIAL PENTRU PERSOANE VARSTINICE BAITA, ofera servicii de asistenta sociala persoanelor varstnice care nu au familie sau ale caror rude nu le pot asigura cele necesare vietii de zi cu zi.

Incurajati de initiativa „1 octombrie – Ziua mondiala a varstnicilor”, am plecat de la premisa ca vom putea organiza un eveniment util, dar si placut, incurajand si indrumand elevii pentru organizarea unui mic spectacol oferit celor de varsta a treia. Astfel, marti 02 octombrie 2012, ne-am adus si noi contributia la festivitatea organizata de Asociatia Pentru Asistenta Sociala „Episcop Nicolae Popoviciu” Baita-Sat cu ocazia acestei zile deosebite. Din programul artistic oferit de elevii scolii noastre n-au lipsit cantecele, poeziile, scenetele, dansul popular si cel modern, glumele si buna dispozitie.

Le multumim elevilor nostri pentru implicarea lor directa in acest proiect, cat si profesorilor si invatatorilor indrumatori care si-au dedicat o parte din timpul lor liber pregatirii acestui mini-spectacol. Le multumim de asemenea partenerilor nostri, in special domnului preot Nicolae Bura, pentru invitatie si speram ca am reusit sa aducem in sufletele acestor oameni, care dintr-un motiv sau altul au ajuns sa-si petreaca aici, la Baita, ultima parte a vietii, o raza de lumina, un strop de speranta si putina bucurie.

Pentru toti acesti batrani cu un suflet atat de tanar, un gand bun si mult, mult respect din partea noastra. Cu siguranta ne vom revedea la Craciun, cand vom colinda impreuna, cand vom petrece alte clipe frumoase la centrul din Baita. Insa pana atunci sa nu uitam sa fim mai buni si sa ne gandim cate putin si la cei pentru care viata nu a fost si nu este la fel de simpla precum pare uneori.

Categorii pentru acest articol: Parteneriate

ABONARE

Abonati-va pentru a primi pe e-mail fiecare anunt imediat ce este publicat pe site

- serviciu oferit de FeedBurner -